Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně. Pojem celulitida zná v dnešní době většina žen. Zvrásnění a dolíčkování kůže neboli „pomerančová kůže“ se vznikem neestetických hrbolkovitých útvarů zejména na stehnech a bocích. V odborné literatuře je tento stav nazýván lipohypertrofie, nebo celulitis.
Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů. Je za to zodpovědný převážně hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje také uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů.
Pevné provazce vaziva v podkoží žen probíhají souběžně a všechny kolmo k povrchu kůže. Mezi sebou uzavírají shluky tukových buněk tvořící jednotlivé lalůčky. Pokud tukové buňky narostou, vytlačují se vzhůru směrem k povrchu kůže a vznikají drobných bouliček a vyvýšeniny na kůži. Úpon jednotlivých vazivových provazců naopak zapříčiňuje drobné dolíčky.
U mužů je vazivo uspořádáno do propletené sítě. Při nárůstu tukových lalůčků dojde k roztažení sítě do stran a povrch kůže zůstává hladký.
První známky ženské celulitidy se mohou objevit při užívání hormonální antikoncepce, v pubertě, při počínající nadváze i v těhotenství, v klimakteriu, sedavé zaměstnání, zaškrcující spodní prádlo či oděv, nikotin, alkohol, nadměrné pití kávy, zhoršující se životní prostředí a stres. Dříve nebo později postihne přes osmdesát procent žen. Častěji jsou postiženy ženy obézní, ale nevyhýbá se ani štíhlým a mladým dívkám.
Nejdříve je patrná na zadních stranách stehen a hýždích. Teprve později se projevuje i na vnitřních stranách stehen, v oblasti břicha, po stranách trupu, i na zadní straně paží. V extrémním případě se může takto změnit celý povrch kůže. Podle stupně postižení se rozlišují 4 stádia celulitidy.
Příznaky „pomerančové kůže“ jsou patrné pouze při tlaku na kůži. Například při „štípacím“ testu, kdy se vytvoří stiskem mezi dvěma prsty nebo tlakem dlaní proti sobě kožní řasa.
Někdy se projevuje nerovnostmi kůže, které jsou viditelné nejen při „štípacím testu“, ale i při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce nebo jsou viditelné při ostrém bočním osvětlení.
Nerovnosti jsou viditelné vždy, bez ohledu na stání, sezení, osvětlení.
Hrubé nerovnosti kožního povrchu, které mohou být komplikovány otoky, monstrózním zvětšením tukové tkáně i bolestivostí.
Řada reklam tvrdí, že právě inzerovaný přípravek (zázračný a jistě drahý) vás stoprocentně celulitidy zbaví. Pravda je však krutá. Pokud se vás již jednou zmocní „pomerančová kůže“, jen tak lehce ji neuniknete. Za úspěch lze považovat, pokud proces tvorby hrbolků lehce zmírníte a zabráníte jeho dalšímu pokračování. Řešení musí být vedena velmi komplexně. Nepodceňujte prevenci, opravdu se vyplatí. Základem léčby je „zdravý životní styl“, ale co si pod tím přesně představit?
V prvotních fázích se jedná o problém estetický a kosmetický. Někdy mohou nastat doprovodné zdravotní komplikace. Zejména zvětšení tukových zásob, postižení lymfatického systému s doprovodnými otoky, poruchy kloubů. Útlakem kožních nervů a cév se může stát kůže bolestivou na pohmat, snadněji se mohou tvořit modřiny, kůže ztrácí pružnost, stává se zranitelnější a náchylnější k infekcím. Neopomenutelné jsou komplikace psychické. Genetika se nedá také vyloučit.
Kromě stárnutí a nadváhy podporuje vznik celulitidy stres, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce, těhotenství, puberta, období přechodu, kouření a pití alkoholu a již výše zmíněná genetická dispozice. Ukládání tukových zásob kolem hýždí a na stehnech může podporovat i opakované prochládání těchto partií, špatné stravovací návyky a nedostatečný příjem tekutin.
Pokud chcete být informování prostřednictvím emailu o novinkách a plánovaných akcích našeho studia, pak si zaregistrujte Vaši emailovou adresu.