Obezita

 

Co to znamená?

Obezita Obezita, česky /otylost, obtloustlost/ je stav, ve kterém přirozená energetická rezerva člověka, která je uložena v tukové tkáni stoupla nad obvyklou úroveň a poškozuje zdraví.

Nadváha je jednou z hlavních nebezpečných civilizačních chorob. Stává se vážným zdravotním problém, který bychom neměli podceňovat. Česká republika je na předních místech v počtu lidí s nadváhou a zdravotními potížemi. Obezitou trpí podle zdrojů u nás 29,4% mužů a 40,6% žen ve věku od 30 – 70 let. Jiné prameny hovoří o tom, že 60-65% Čechů je obézních ale je to problém celosvětový.

Pro určení obezity u lidí se nejčastěji používá veličina nazvaná tělesný hmotnostní index (anglicky: body mass index - BMI).

 

 

Výpočet BMI

BMI = tělesná hmotnost v kg : tělesná výška v m celá na druhou

 

 

Co znamená výsledek BMI?

  • BMI pod 18 = podváhá, možná anorexie
  • BMI 18 – 25 = v normě, zdravotní riziko je minimální
  • BMI 25 – 30 = nadváha, zvýšené zdravotní riziko
  • BMI 30 – 35 = musíme hovořit již o I. stupni OBEZITY, vysoké zdravotní riziko
  • BMI 35 – 40 = OBEZITA II. stupně, velmi vysoké a značné zdravotní riziko
  • BMI 40 a více = OBEZITA III. stupně, sem patří nemoci spojené s obezitou

 

Obvod pasu u mužů a žen a riziko zdravotních komplikací

Ženy

  • více než 80cm - zvýšené riziko
  • více než 88cm - vysoké riziko

Muži

  • více než 94cm - zvýšené riziko
  • více než 102cm - vysoké riziko

Zdravotní problémy související s obezitou a nesprávným životním stylem nejsou k opomíjení jako např: infarkty, cévní mozkové příhody, cukrovka, nádorové onemocnění, kardiovaskulární rizika, hypertenze, tromboembolie, dušnost, krátkodobé zástavy dechu, noční chrápání, zažívací problémy, pálení žáhy, žlučové kameny, problémy s játry, ortopedické obtíže, artrózy nosných kloubů, bolesti zad, kožní problémy, varixy , plísňové onemocnění v místech tukových záhybů, otoky, horší hojení ran, problém při operativním zákroku a sexuální potíže, které pochopitelně souvisí s psychickými problémy.

Dost na to, abychom se nad tímto problémem zamysleli a začali s tím už konečně něco dělat !!!

Zdravé hubnutí by mělo být pomalé. Maximálně 1 kg za týden. Důležité je pravidelné a pestré stravování. Jedině tak dodáte tělu dostatek živin, vitamínů, minerálů, v žádném případě hladovět, tam nastupují výrazné jo-jo efekty. Je vhodné mít 3 hlavní jídla v rozumných porcích, doplněné ovocem a zeleninou, naposled kolem 17 – 18 hod, pokud jdete spát příliš pozdě maximálně bílý jogurt nebo opět ovoce, zelenina a hlavně pitný režim

NELZE PODCEŇIT PSYCHICKÉ PROBLÉMY, které hrají vekou roli v přejídání – obezitě.

Negativní emoce, deprese, nespokojenost, nuda, skleslost, úzkost, napětí, strach, zlost, agrese ale i vysoká pohodlnost.

Velký vliv na obezitu má hormonální disbalance, jak již v pubertálním období, při hormonální léčbě, antikoncepci nebo menopause.

Vysokou obezitu je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem nebo ve specializovaném obezitologickém centru.

Přejeme Vám hodně úspěchu, zdaru a hodně pozitivního myšlení. :-)