Strie a jizvy

 

Strie ani jizvy nejsou z lékařského hlediska člověku životu nebezpečné. Jde pouze o estetický problém, který ale mnoho lidí trápí a berou jako handicap.

 

Strie

Strie

 

Strie neboli pajizévky patří mezi časté estetické problémy. Strie jsou pruhovité atrofické jizvičky pokožky. Nejčastěji v oblastech boků, břicha, prsou, hýždí, stehen, zad a horních částech paží. Vznikají vlivem extrémního roztažení pokožky, nadměrným pnutím, narušením a popraskáním pod povrchem kůže. Silným tahem dochází k narušení kolagenních a elastických vláken a následnému ztenčení pokožky.

Vidíme je zejména u osob při náhlých změnách hmotnosti, rychlém růstu, při užívání některých léků, hormonálními změnami, dospívání, vlivem těhotenství i podávání kortikoidů. Zpočátku jsou zarudlé až červenofialové a po několika měsících až letech se stávají bílé.

Nově vzniklé strie z počátku vypadají jako čáry, mají růžové až červené zbarvení, někdy mohou být i vyvýšené. Postupně přecházejí ve světlé až bělavé, mírně vleklé pruhy. Poškozená kůže je měkká. Bez ošetření vhodným přístrojem samy nemizí, po vyblednutí mohou být jen méně nápadné.

Oproti ostatním metodám jsou radiofrekvence a vacupress dosud jediné metoda vedoucí ke zmenšení světlých strií. Tyto technologie současně stimulují jak mělké, tak i hluboké tkáňové struktury s daleko lepším výsledným efektem! Zvláště technologie radiofrekvence je moderní ošetření, velice rychlá metoda, která má dle klinických studií extrémně vysokou účinnost, bezpečně, šetrně, bezbolestně odstranit, příp. redukovat akné, strie a jizvy. Úspěšnost závisí na velikosti, způsobu hojení, kvalitě pokožky. Pracujeme s přírodním kolagenen nebo kyselinou hyaluronovou.

Výskytu striím můžeme zamezit dvěma způsoby – včasnou prevencí jejich vzniku, nebo účinnou léčbou u již vzniklých strií.

Bíle (starší) strie se ošetřují s velmi uspokojivým efektem pomocí nejnovější metody radiofrekvence , kdy proniká do hlubších vrstev pokožky, ke kolagenním a elastinovým vláknům a zde dochází k předání jejich teploty do okolí s jejich následným stažením. Jizvička se postupně zatahuje a zmenšuje. Zákrok je doporučeno opakovat 3- 6, s týdenním odstupem, dle stáří a rozsahu jizvy. Ošetření bílých strií s sebou nenese žádná rizika.

Pigmentované strie lze stejně jako jizvy ošetřit tak, že se zmírní barevná odlišnost od nepoškozené okolní pokožky a lze upravit nerovnost kůže.

Jizva - vzniká při poranění kůže v téměř celé její tloušťce (po pořezání, chirurgických zákrocích aj.). V poraněném místě se kůže hojí zvýšenou tvorbou převážně monoformně uložených kolagenních vláken, takže se mění struktura, kvalita i vzhled kůže v této oblasti. Vše závisí na jedinci, charakteru i hloubce poranění, hojení, věku i lokální péči o poranění.

 

Podle vzhledu můžeme jizvy rozdělit do dvou skupin

Vpadlé jizvy (tzv. atrofické) - je pro ně typické, že jsou pod úrovní povrchu kůže, někdy jsou až „vykousané“ do kůže, mohou být červené a růžové barvy nebo zpigmentované. Příkladem jsou jizvičky po neštovicích, po akné a po úrazech.

Vystouplé jizvy (tzv. hypertrofické) - tyto jizvy jsou vyvýšené nad úroveň kůže a mohou se do roka a půl i samy od sebe zploštit. Většinou nebolí. Do této skupiny můžeme zařadit i obávané keloidní jizvy. Keloid je nevzhledná, vyvýšená jizva, která roste i za okraje původního poranění či zákroku a dosahuje tak různých tvarů a velikosti. Může svědět nebo bolet. Na těle máme oblasti, které jsou pro vznik keloidu náchylnější. Patří sem především hrudník, ramena, oblast krku i obličeje.

 

Výhody

  • nedochází k poškození pleti, pokožky
  • ošetření je bezbolestné
  • rychlé, účinné, jednoduché ošetření
  • ošetření je časově nenáročné
  • velice dobře působí na odstranění začervenalých strií a pigmentovaných jizev
  • určeno pro ženy i muže, všechny fototypy

Nevýhody

  • odstraňuje bílé strie pozvolna, některé nelze již odtranit
  • nutnost ochrany ošetřované oblasti min. 3 týdny před slunečním zářením

Ošetřujeme zdravé klienty, se zdravou kůží a pletí, nebo zákazníky s takovými odchylkami od základních typů kůže a pleti, které odborný lékař k ošetřování nabízenými léčebnými metodami doporučí.